تبلیغات
downlods.ir|برترین سایت دانلود و آموزش فارسی - نکاتی کاربردی برای استفاده بهتر از گوگل
نکاتی کاربردی برای استفاده بهتر از گوگل | ترفندهای اینترنت ,

صفحه ورود به گوگل بسیار ساده است : یک فرم جستجو و دسته ای از دکمه ها، پشت این رابط کاربری با ظاهر ساده و فریبنده اش موتور قدرتمند گوگل با مقتدیر خیلی زیادی از اطلاعات قرار دارد. اگر دستورالعمل جستجوی گوگل را بطور کامل به کار ببرید، وب در دستان شماست.

نحوه نگارش و انتخابهای متعدد جستجو راههای متعددی در اختیار شما قرار میدهد تا موضوع مورد نظر برای جستجو را طوری تصحیح کنید تا به گوگل کمک کند بهتر درک کند که شما چه می خواهید. ما توانایی های گوگل را کاوش می کنیم و نحوه نگارش مخصوص و انتخابهای جستجو در هیچ جا ثبت نشده اند بررسی می کنیم و به شما نشان می دهیم چطور از آنها بطور کامل استفاده کنید. در این بین موضوعاتی از قبیل مبانی جستجو در گوگل، علامتهای جانشین، ترکیب اجزای نگارشی، تکنیکهای پیشرفته جستجو، استفاده از کلمات عامیانه و ... را بررسی خواهیم کرد.

مبانی جستجو در گوگل

هنگامی که چندین کلمه را در یک زمان جستجو می کنید موتور جستجو می کنید موتور جستجو یک رویه پیش فرض برای بررسی و ترکیب کردن آن کلمات بکار می برد. این رویه چیست ؟ آیا کلمات بطور جداگانه در صفحه وجود دارند یا به ترتیب پشت سرهم در نظر گرفته می شوند؟ آیا موتور جستجو فقط یک یا همه کلمات را جستجو می کند ؟

جستجوی عبارات

بطور پیش فرض موتور جستجو تمام صفحه را برای همه کلماتی که وارد کرده اید هم بطور پشت سرهم و مرتب و هم بطور پراکنده جستجو می کند. اگر می خواهید کلمات به همان ترتیبی که وارد کرده اید جستجو شود باید کلمات را بین علامت کوتیشن (") قرار دهید. به این ترتیب فرض کنید کلمات زیر را برای جستجو وارد کرده اید :

Only Download

گوگل صفحه را برای کلمات فوق جستجو می کند برای اینکه این کلمات با همین ترتیب و به صورت یک عبارت جستجو شود باید به این ترتیب وارد کنید :

"Only Download"

منطق بولی

بطور پیش فرض منطق بولی گوگل AND می باشد. یعنی اگر چندین کلمه را باهم وارد کنید، همه آنها باهم در صفحه جستجو می شوند. مثلا اگر کلمات زیر را وارد کنید :

Download Center

باید هر دو کلمه در صفحه باشد تا آن صفحه در نتایج لحاظ شود. اگر می خواهید هر کدام از کلمات به تنهایی نیز جستجو شود باید کلمات را به صورت زیر وارد کنید :

Download OR Center

دقت کنید که کلمه OR با حرف بزرگ نوشته شود چون or بعنوان عملگر پذیرفته نمی شود. با کمی دقت می توانید ترکیبات متفاوتی ایجاد کنید. مثلا می خواهیم یک کلمه همراه با یکی از دو کلمه دیگر جستجو شود در این صورت دو کلمه مورد نظر را داخل پرانتز با علامت OR ترکیب می کنیم :

Iran (Tehran OR Tabriz)

نکته : بجای کلمه OR می توانید از علامت | (Pipe)  استفاده کنید.

یعنی می توانید عبارت بالا را بصورت Iran (Tehran | Tabriz) بنویسید.

نادیده گرفتن

اگر نمی خواهید کلمه یا عبارتی در نتایج جستجو وجود داشته باشد قبل از آن از علامت منها یا خط تیره (-) استفاده کنید. مثلا :

Weather Cloudy – "Party Cloudy"

در اینجا صفحاتی که عبارت نیمه ابری (Party Cloudy) در آنها وجود دارد در نتایج نخواهند بود.

توجه داشته باشید که بین علامت ( - ) و کلمه مورد نظر نباید هیچ فاصله ای وجود داشته باشد. البته قبل از علامت ( - ) حتما باید یک فاصله باشد.

به عبارتی :

Weather Cloudy– "Party Cloudy"

نتیجه ی مطلوبی بخواهد داشت.

حتما باشد!

بطور کلی گوگل همه کلماتی را که وارد کرده اید جستجو می کند (البته به جز آنهایی که مشخص کرده اید تا نادیده گرفته شوند). در این بین بعضی کلماتی هستند که گوگل جستجوی آنها چشم پوشی می کند. این کلمات که بسیار متداول هستند و ممکن است در هر صفحه موجود باشن عبارتند از "of," "the," "a," I," و در اصطلاح کلمات توقف (Stop Words) نامیده می شوند.

شما با قرار دادن یک علامت جمع (+) می توانید گوگل را مجبور کنید تا کلمه توقف مورد نظر شما را در جستجو لحاظ کند . مثلا :

+The Football

از کلمات توقفی که در یک عبارت نوشته شده باشند چشم پوشی نمی شود . مثل :

"the King of" Football


نوشته شده توسط آرش یزدانیان در جمعه 2 آذر 1386 و ساعت 06:11 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ سایت تخصصی دانلود+ تالارهای گفتمان پی سی فروم+ ویرایش فایلهای صوتی با WavePad 3.05+ غیرقابل اجرا کردن رجیستری در ویندوز ، برای امنیت بیشتر+ دانلود فیدخوان 3+ دانلود فیدخوان 2+ تاثیر قایروال در کامپیوتر+ دانلود فیدخوان ۱+ Flock 1.0.1+ هر صدایی که بخواهید!+ Mozilla Firefox 2.0.0.10+ Comodo Firewall Pro 3+ AVG Anti-Virus Free Edition 7.5.503+ Vista Transformation Pack 7+ Orbit 2.4.2

صفحات: